TOLERANCYJNI AKTYWNI KREATYWNI

SCENARIUSZ DEBATY „TOLERANCYJNI AKTYWNI KREATYWNI”

 

Miejsce: II Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza w Łodzi, ul. Nowa 11/13

Czas: 28 marca 2016 r., godz. 10.00

 

POWITANIE: 5 minut

 

Prowadzący:
Witam Państwa serdecznie na debacie  „Tolerancyjni Aktywni Kreatywni” dotyczącej tematów ekstremizmu, terroryzmu i radykalizmu. Debata organizowana jest przez Instytut Nowych Technologii w Łodzi, mieszczący się przy ul. Sienkiewicza przy wsparciu programu Erasmus+.
Na wstępie dziękujemy za gościnność w II LO. Cieszymy się obecnością młodzieży z II LO.

 

Bardzo miło mi powitać dzisiejszych ekspertów, którymi są:

  • prof. nadzwyczajny UŁ dr hab. Ryszard Machnikowski z Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, Prodziekan ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą
  • oraz dr Robert Czulda z Katedry Teorii Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UŁ, Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, dziennikarz, podróżnik po Bliskim Wschodzie

 

Będziemy Wam wdzięczni za aktywne uczestnictwo w dzisiejszym spotkaniu. Przyjdzie czas na pytania od publiczności, na wysłuchanie rozmowy z ekspertami oraz na szybkie i proste zadanie zespołowe.

 

ZADANIE (10 minut): Na początek chciałabym zacząć właśnie od zadania. Podzielimy się teraz na kilka grup, żebyście mogli razem ze swoimi znajomymi zająć się krótkim zadaniem. Chciałabym, abyście na kartkach, własnymi słowami spróbowali zdefiniować pojęcie terroryzm. Możecie posłużyć się mapą skojarzeń bądź stworzyć prostą definicję. Po wszystkim zbiorę od Was kartki i przeczytamy na głos efekty Waszej burzy mózgów.

 

(5 minut na napisanie definicji, stworzenie mapy skojarzeń)

 

Dziękuję za Waszą zespołową pracę, zaraz zajmiemy się odczytaniem pytań, a następnie przyjdzie czas na Wasze pytania do ekspertów.

 

 

 

 

PYTANIA (45minut)

 

  1. Na początek chciałam poprosić naszych ekspertów o odniesienie się do prac licealistów. Czy sformułowane definicje możemy uznać za poprawne? Co można w nich zmienić bądź dodać, aby były odpowiednikami fachowych, naukowych definicji?
  2. Pojęcie terroryzmu jest nam już znane, zatem prosilibyśmy o wytłumaczenie pojęć ekstremizm i radykalizm. Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma pojęciami?
  3. Biorąc pod uwagę obecną sytuację na świecie w jakich krajach/miejscach w ramach ekstremizmu dochodzi do ekstremalnych form nacisku – przemocy, terroru?
  4. Czasami możemy się spotkać z pojęciem narodowego radykalizmu? Co oznacza w teorii i jakie przykłady narodowego radykalizmu można wskazać, aby łatwiej zrozumieć pojęcie?
  5. Czy w naszym kraju możemy się czuć bezpiecznie biorąc pod uwagę terroryzm? Polska jest krajem zagrożonym terroryzmem na niskim czy wysokim poziomie?
  6. Jak możemy bronić się przed atakami terroru i ekstremizmem?
  7. Czy obawy Polaków związane z przyjmowaniem do kraju imigrantów oraz towarzyszącym temu zagrożeniem terrorystycznym są słuszne?

 

Dziękuję za debatę z udziałem naszych ekspertów. Teraz przyszedł czas na pytania od publiczności.

 

PYTANIA OD PUBLICZNOŚCI DO EKSPERTÓW: 10 minut

 

Czy są jakieś pytania ze strony widowni? Czy ktoś chciałby zadać pytanie naszym ekspertom bądź konkretnej osobie?

 

(Jeśli będzie czas) Proszę o krótkie podsumowanie dzisiejszych rozmów bądź dodanie kilku słów do naszych ekspertów

 

POŻEGNANIA I PODZIĘKOWANIA: do 10 minut

Dziękujemy ekspertom za szczegółowe rozszerzenie tematu, który dzisiaj poruszaliśmy. (podziękowania dla ekspertów, którzy brali udział, rozdanie dyplomów).

Pozostaje mi podziękować młodzieży za aktywny udział i zaangażowanie w debatę. Dziękujemy za gościnę w ILO i zapraszamy do udziału w kolejnych spotkaniach. Teraz zapraszamy na mały poczęstunek oraz po odbiór dyplomów uczestnictwa w dzisiejszej debacie.


SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: (+48) 42 674 19 99

II Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza w Łodzi
ul. Nowa 11/13
90 - 031 Łódź
E-mail: 2liceum.projekty@wp.pl
Telefon: 42 674 19 99


ZADAJ PYTANIE PRZEZ FORMULARZ BY WIEDZIEĆ WIĘCEJ

kod kontakt
© 2015 Copyright Aktywny Obywatel
strony internetowe łódź
Aktywny Obywatel - II Liceum Ogólnokształcące Łódź

trwa wgrywanie strony Aktywny Obywatel...